Стани, стани Нине!
На Бъдни вечер и Коледа по българските земи се изпълнява още един обичай за берекет, здраве и прогонване на злите сили – Коледуване.
Името произлиза от думата calendae – първите дни на месец януари, когато са се извършвали обреди за плодородие и благополучие през годината. Самото Рождество, което е съпроводено от Коледуването, по Юлианския календар се отбелязва на 6-ти януари. По нашите земи до 1990г също Коледа се е празнувала тогава.
Подготвоката за обредния обичай започва от Игнажден, когато се събира група от 10-15 мъже – млади неженени момчета, с един по-възрастен женен водач. Разучават коледни песни и подготвят традиционното облекло – потури с вълнен кожух и калпак, на който се закичва китка здравец. Всеки коледар носи украсена дебела тояга.
Обичаят започва в нощта на Бъдни вечер. Групата коледари обхожда домовете като започва от изток и обикновено от дома на най-почитания в селото – кмета, попа или даскала. По пътя и пред вратите на домовете коледарите пеят песни и потропват с тоягите. Наричат здраве и берекет в дома, а жената в къщата ги дарува с домашно изпечен кравай, който се нанизва на тоягата. Стопанинът кани коледарите около трапезата и ги черпи с домашни вино или ракия.
Вярва се, че не е добра поличба да се срещнат две групи коледари и лятото ще бие градушка или ще се случи нещо друго лошо. За това, ако все пак се срещнат – коледарите се бият помежду си или си разменят тоягите.
Обичаят обикновено свършва призори при чешмата, където се играе хоро.
Една от най-популярните песни при Коледуването е „Стани, стани Нине!“:
Стани, стани Нине,
Нине господине.
Че ти идем добри гости
добри гости коледари.
Тръгнали сме чак от снощи
в тези дълги тъмни нощи.
Да ви търсим кой къде сте,
да ви носим добри вести-
колко билки по земята
толко здраве в тая къща!”