По следите на Черепишкото евангелие
Възстановен и обновен от иконописеца, зограф и книжовник свети Пимен Зографски през 16 век, Черепишкият манастир се превръща в истинско духовно средище по време на Възраждането. Жилищните сгради, които могат да бъдат видяни днес, са построени през 1836г от игумена Йосиф. В манастира са запазени стенописи от 16-18 век и 19 век, оттогава е останал и колекция от икони.
Мястото е било често посещавано от Иван Вазов. Тук е получил вдъхновение за много от творбите си, сред които „Дядо Йоцо гледа“ и „Една българка“. В негова чест и памет е оформен специален кът, посветен на народния поет и писател.
Черепишкият манастир е действащ и предлага настаняване за нощуване. Чества храмовия си празник на 15 август – Успение на Пресвета Богородица, тъй като църквата към манастира носи името „Успение Богородично“.
През 1612г в Черепишкия манастир е изработено прочутото „Черепишко четвероевангелие“ с изключително красиво изписани страници и ръчно изработен обков на кориците, с изобразени библейски сцени, с позлата. Изработено е от чипровските майстори братя Никола и Пала. През 2013г премиерът на Република България Марин Райков подарява копие на евангелието на папа Франциск по време на българска аудиенция по повод 24 май.
Ако желаете да подарите или да притежавате в дома си репродукция на тази българщина, за да съхраните духа на дедите ни, разгледайте нашите произведения в онлайн магазина или се свържете с нас чрез посочените в Контакти начини.