От кал да е, Иван да е!
Ивановден е един от най-празнуваните имени дни – според статистиката около 180хил мъже у нас носят името Иван, а заедно с производните излиза, че днес празнуват над 300хил именици!
Икони на Св. Йоан Кръстител вижте ТУК!
Наричан още Йоан Предтеча, заради това, че предрича явяването на Спасителя, Йоан се ражда в семейството на Закария и Елисавета. Двамата дълги години нямали дете, но Архангел Гавраил се явява на Закария в храма и му възвестява зачеването на сина му. Ражда се в същата година, когато се ражда и Иисус. Когато навършил 29 години, Йоан започнал да проповядва и да предрича, а година по-късно кръщава Христос в река Йордан.
Традицията с къпането в студените януарски води на реките и езерата на много места продължава и днес. Вярва се, че който се изкъпе по време на ивановите студове, ще бъде здрав през цялата година! След отминаването на „мръсните дни“ народа гледа напред към новата година с вяра и очаквания за здраве и берекет! „Голям сняг – голям комат“ гласи народното поверие. А всъщност снегът е вода! Ако по Ивановден земята е „изкъпана“ чрез снега, посевите няма да измръзнат, а и ще има достатъчно вода през лятото. Сняг на Ивановден е знак, че на Петровден ще има жега. Народът е казал „Ивановите студове и Петровите жеги!“.
Името Иван означава „Божа благодат“. Едно време се е вярвало, че за да бъде благословен дома, в него задължително трябва да има Иван. Ако се случело да няма – наричало се предмет с името Иван. Може би от там идва „От кал да е, Иван да е!“. Ивановците обикновено са чудати хора, имат големи сърца, но и свой собствен нрав, дават много, но и изискват много. А дали е така – кажете ни вие според вашите наблюдения!
На Ивановден празнуват Иван, Иванка, Ваня, Ивайло, Иво, Йоан, Йоана, Ивета, Ивелин, Ина, Калоян и техните производни. Да бъдат здрави и честити! И да почерпят! 🙂 Ръчно изработени икони на Св. Йоан Кръстител разгледайте ТУК.